Scenario 1-Curse of the Winter Gods (1/2011)

Scenario 1-Curse of the Winter Gods
Chlad, beznádej. Arkham zastihla najtuhšia zima za posledných niekoľko rokov. Školy sú pozatvárané, ulice opustené a cena uhlia a alkoholu dosahuje závratných výšok. Meteorológovia sa snažia presviedčať ľudí o tom, že ide len o bežný klimatický úkaz. Mestom sa ale šíri informácia, že za tento stav môžu kúzla prastarých. To by ale znamenalo, že sa ich vyšetrovateľom nepodarilo zničiť definitívne. Jedna časť vyšetrovateľov tomu najme zo strachu odmieta uveriť. Druhá sa má na pozore a vydáva sa hliadkovať do ulíc Arkhamu.
Scenár skončil 28.02.2011.

Tipy

Odporúčame zvážiť rozdelenie postihov medzi členov skupiny tak, aby skupina nemala nikde príliš veľkú slabinu (napr. že niekto nebude mať poriadny pohyb). Zároveň sa snažte pokryť čo najväčšiu časť mesta aby ste ho ochránili pred Höðrovými kliatbami.

Pozri si aj ostané scenáre.

Podrobné vysvetlenie

Kliatba zimných bohov

Nikto v Arkhame si nepamätá takúto tuhú zimu. Ľudia sa síce znažia uveriť tomu, že ide o prirodzený jav, mestom sa ale šíria reči o tom, že ide o Kliatbu ľadových bohov. Môže mať toto naozaj na svedomí Ithaqua?

Tak tak, zima je tuhá niele tu, ale aj v Arkhame. Kým tú našu má na svedomí globálne oteplovanie (jeho nedostatok alebo prebytok), tú v Arkhame má na svedomí Ithaqua a jeho pravá ruka Höðr. To znamená, že ako Ancient one (Prastarého) na toto kolo použite práve Ithaqua.

Nedoliečené zranenia

Každý vyšetrovateľ si vyberie jedno z následovných :

  1. Máš ťažké popáleniny na jednej ruke. Môžeš používať zbrane a kúzla vyžadujúce len jednu ruku dokopy.
  2. Máš poranenú nohu. Počas pohybu získavaš len polovičný počet bodov pohybu (zaokrúhlené nahor).
  3. Gerhard ti vytrhol časť duše. Tvoja maximálna vitalita je znížená o jedna a maximálna príčetnosť znížené o dva.

Je po veľkom boji a snáď ste nečakali, že vyšetrovatelia neutrpeli žiadne zranenie resp. že sa z nich zotavali v priebehu pár mesiacov. Nie. Niektoré z tých rán sú dožitovné a vyšetrovatelia sa s tým musia vyrovnať. Každý vyšetrovateľ si vyberie jeden defekt a to hneď na začiatku hry. Rovnako si postih vyberie aj vyšetrovateľ, ktorý sa pripojí počas hry (ako náhrada za mŕtveho vyšetrovateľa). Týchto postihov sa nedá zbaviť (ináč, ako smrťou :) ).

Snežné búrky

Ak skončí vyšetrovateľ pohyb na ulici, musí spraviť Stamina (+0) check (hod na vitalitu), ináč je delayed – zdržaný.

Čo je Stamina (+0) check? To isté ako hocijaký iný check, len ako schopnosť použijete aktuálnu staminu/vitalitu/počet životov. To znamená, že ak máte napríklad 4 životy, tak hodíte 4 kockami a potrebujete aspoň jeden úspech na prejdenie. Všimnite si, ako to nepríjemne spolupracuje s vlastnosťou Ithaqua. Ak uviaznete v snežnej búrke, tak strácate na sile, začína hypotermia. Čím dlhšie ste v búrke uviaznutí, tým ste slabší a ťažšie sa vám z nej dostáva.

Höðrova kliatba

Vždy keď sa majú pohnúť monštrá s mesačným dimenzionálnym symbolom, vyberte náhodnú nestabilnú oblasť. Ak v jej susedstve nie je žiaden vyšetrovateľ, toto susedstvo zamrzlo (toto platí iba v Arkhame). Do konca hry v ňom nemôže prebehnúť žiadne stretnutie. Ak sú v Arkhame zamrznuté 4 susedstvá, zobudí sa Ithaqua.

Takže rad za radom. Výraz náhodná nestabilná oblasť sa ešte objaví, takže :

Ako určiť náhodnú nestabilnú oblasť : Zoberte kartu mýtů niekde zo stredu baliku a pozrite sa na lokáciu, kde by sa mala otvoriť brána. Použitú mythos kartu odložte bokom, nemá ďalší vplyv na hru.

Pre hráčov s rozšíreniami : V prípade, že je na spodku karta s nula alebo dvomi oblasťami, ťahajte znovu.

Pre všetkých hráčov : Ak potiahnete kartu s pokynom zamiešať balík, zamiešajte balík :)

Čo je susedstvo? Sú to všetky lokácie a ulice s rovnakou farbou. Ak teda vylosujete ako náhodnú oblasť napríklad Graveyard (Hřbitov) a na žiadnej fialovej lokácii ani ulici nie je žiaden vyšetrovateľ, tak toto susedstvo zamrzlo. Nedajú sa v ňom robiť bežné stretnutia – ťahať karty a ani špeciálne stretnutia – napr. nakupovať (brány v zamrznutých lokáciach môžete zatvárať). Zamŕzanie sa môže vyskytnúť iba v Arkhame (teda na hlavnej doske). Ak vyberiete ako náhodnú lokáciu niečo z Innsmouthu alebo Dunwichu, nič sa nestalo. Myslite na to, že toto zamŕzanie sa koná iba ak sa majú hýbať monštrá s mesačným dymenzionálnym symbolom. Dôležitá vec: použité Mythos karty sa nedávajú na spodok balíku ale sa zahadzujú.

Lokácie ktoré fungujú normálne aj napriek zamrznutiu sú Nemocnica u Sv. Márie, Arkhamský blázinec a Policajná stanica. Úrady presmerovali do týchto lokácii značnú časť uhlia aby tak aj v tých najhorších podmienkach zabezpečili provizórny chod týchto dôležitých inšitúcií.

Takže technické detaily sú jasné. A o čo vlastne ide? Povery v meste sú pravdivé, do mesta sa vracia temnota. Ale keďže už vyšetrovateľov nepodceňuje, snaží sa do mesta vplýžiť nenápadne. Ithaqua teda vyslal svojú pravú ruku Höðra aby zaklial niekoľko oblastí v meste a tak uľahčil jeho príchod. Má to ale robiť v tajnosti a tak sa vyhába miestam, ktoré strážia vyšetrovateľia. Majte sa teda na pozore.

 

Tak, dúfam, že to je všetko jasné :) Držím vám palce

obrázky : internet

Pred pridaním komentáru sa musíte prihlásiť
Komentárov: 17 • Strana 1 z 2 • 12

Komentáre

sidon
01.03.2011, 10:54
Ahoj, fotky sa podarilo opravit.
Popis prosim posli na webmaster@klubruiny.sk
kyborek
28.02.2011, 22:57
Všechno špatně, všechno špatně, hlásím error mezi myší a rukou, extra body máme také dvojmo, fotky se nenačetly a ani reportáž, dá se to někomu někam poslat??? Kdyby ne tak se mrkněte aspoň tady
https://picasaweb.google.com/114035683219139156390/AHL
díky moc MAMUT tým
Randy
21.02.2011, 17:50
Ten postih jsem myslel samozřejmě tak, že nedostane člověk bod za mrtbého vyšetřovatele ...
Macko
19.02.2011, 19:52
Tu cast o com hovori Randy som nejako prehliadol. Postihy za devournute postavy nie su ziadne. Jedina bodova strata je ked zomrie vysetrovatel pocas zaverecneho suboja s prestarym. (vtedy je akoby strata 1 bodu za kazdeho devournuteho kedze do vysledku sa zapocitavaju iba prezivsi.) Pocas hry je mozne devournutu postavu nahradit, cize v konecnom dosledku pocas hry mozete stratit aj 10 postav, ak dojde k zaverecnemu suboju a preziju vsetci, tak mate plny pocet bodov za postavy. Postih u devournutych postav spociva v tom, ze ich znova uz nemozete az do konca sezony pouzit, takze je dobre pisat do toho kratkeho reportu z hry aj kto bol devournuty a hlavne uvazovat, ci konkretnu postavu nebudete nahodou potrebovat v neskorsich scenariach. Ale v podstate nahlasovacie okienka zahrnaju vsetko co pre nahlasenie je potrebne, kedze sa tam nikde neda ani nahlasit pocet devournutych postav, tak za ne urcite postih nie je.

Tie extra body opravime, asi to uz je teraz jasne, ale keby este niekto sa chcel pomylit :) tak extra body budu vacsinou 0, a daju sa ziskat iba v niektorych scenaroch za splnenie urcitej ulohy, ktora nie je nevyhnutna. Zaujimave je, ze extra body ziska tym aj vtedy ak celkovo prehra. (pri prehre su body 0 + fotky + report + extra body). Napriklad v minulom kole bolo 5 extra bodov za zabitie Gerharda.

A tento scenar aj mna velmi bavil. Mrzelo ma, ze zamrzanie u nas nebolo velmi vyrazne, ale tie zlomeniny a snezne burky na uliciach sa u nas spolu velmi pekne doplnali. Inak vam sa ani nedivim ze vam hra trvala 7.5 hodiny, ked vas tam je 6 alebo 7. :)
sidon
19.02.2011, 19:51
@Snorri: Ahoj, uz je to opravene.
Za devoured sa postih nedava, ale jeho trofeje (brany + monstra) sa nerataju do vysledneho skore.
Snorri
19.02.2011, 19:24
To Macko:
Ahoj, omlouvám se, omylem jsem při nahlašování "PYTLA týmu" dal extra body za foto (3) a komentář (2) už do "reportu", takže se mi pak přičetly dvakrát (nevěděl jsem, že je to automaticky). Takže prosím o pokrácení bodů na z 39 na 34.

Jo a měli jsme jednoho devoured. Jsou za to mínus body (nikde jsem to nenašel, ale Randy to dole zmiňuje)?

Jinak skvělý scénář, který jsme hráli 7,5 hodiny.

Díky.
sa3xxx
17.02.2011, 19:28
ak sa nemylil tak len od zivych
Randy
17.02.2011, 14:40
zdravim, pri pri konecnem bodovani se do nepouzitych monster a trofeji bran pocitaji jen ty od zivych vysetrovatelu a nebo od vsech a postih je jen jeden bod za mrtveho? Vcera jsme davali osvezovaci hru po delsi pauze pred odehranim scenare a narazili jsme na tuhle nejasnost....
Macko
08.02.2011, 12:56
uz je to upravene, prave kvoli tomuto pravidlu co spominas sappho (my sme to hravali inak a teda zle - nasa chyba za ktoru sa ospravedlnujeme), takze neberte kartu z dola ale odniekial zo stredu aby bola urcena nahodna lokacia.

Odpoved na otazky na zatrolenkach, ked sa nam tam podari prihlasit, tak odpovieme aj tam.

Vysetrovatelia tak ako minulu sezonu sa vyberaju, vysetrovatelia ktory su devoured budu mimo hry az do konca sezony. Ked hraci prehraju, tak vysetrovatelov ktori prezili, je mozne pouzit v dalsich kolach, ale vacsinou prehra je spojena aj s vyradenim vsetkych postav. Len v urcitych pripadoch sa stane, ze vysetrovatelia prehrali, ale cast z nich prezila.

Ak hru vysetrovatelia prezili a to je jedno ci vyhrali alebo prehrali nie je nutne ich pouzit znova v dalsom kole. To znamena, ze nie ste naviazany na jedneho vysetrovatela az pokym neumrie.
sappho
06.02.2011, 17:05
Odhazování karet
Nedávno se na Zatrolených hrách řešilo odhazování karet Mýtu. Někomu jsem radila že se odhazují a nedávají dospod balíčku, ale mýlila jsem se. Pravidla str. 12 jasně říkají, že se dávají na spodek dobíracího balíčku.
Komentárov: 17 • Strana 1 z 2 • 12